Sunday, 26 April 2015

دو روش کاشت موی طبیعی

بیشتر طاسی ها که در آقایان دیده می شود به این صورت است که فرد موهای پیشانی و فرق سر را از دست می دهد ولی موهای نواحی شقیقه ها و پشت سر باقی می مانند . آیا تا به حال فکر کردید چرا ؟
شقیقه ها و پشت سر دو ناحیه ای هستند که دارای کمترین تعداد گیرنده یا فاقد گیرنده های حساس به هورمون های جنسی مردانه می باشند . بنابراین فرآیند طاسی بر موهای این نواحی بی تاثیر است و می توان با انتقال ریشه موهای این نواحی به نواحی دیگر مانند پیشانی و ناحیه میانی سر مشکل طاسی را برطرف کرد .

      بیشتر طاسی ها که در آقایان دیده می شود به این صورت است که فرد موهای پیشانی و فرق سر را از دست می دهد ولی موهای نواحی شقیقه ها و پشت سر باقی می مانند .

آیا تا به حال فکر کردید چرا ؟
شقیقه ها و پشت سر دو ناحیه ای هستند که دارای کمترین تعداد گیرنده یا فاقد گیرنده های حساس به هورمون های جنسی مردانه می باشند . بنابراین فرآیند طاسی بر موهای این نواحی بی تاثیر است و می توان با انتقال ریشه موهای این نواحی به نواحی دیگر مانند پیشانی و ناحیه میانی سر مشکل طاسی را برطرف کرد . پیوند موی طبیعی نیز بر اساس علم انتقال ریشه موهای نواحی پشت سر که این موها به هورمون های جنسی پاسخ نمی دهند و دچار ریزش نمی شوند ، به نواحی طاس جلوی سر شکل گرفت .

دو روش کاشت موی طبیعی وجود دارد :

روش جراحی یا FUT و روش غیر جراحی یا FIT

 

  • در روش جراحی پس از استریل شدن ناحیه با بتادین یا سایر ضد عفونی کننده ها موضع عمل تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد . نوار باریکی به پهنای 2الی 1/5 سانتی متر و طول 20 الی 15 سانتی متر از ناحیه پشت سر بیمار برداشته می شود .

      در این مرحله باید مناسب ترین ناحیه برای برداشت انتخاب شود و برای این انتخاب باید سن بیمار را در نظر داشت . پس از برداشت نوار از پشت سر حاشیه های باقیمانده پوست سر که دارای مو می باشد به هم نزدیک و بخیه می شود و بخیه ها 12 الی 10 روز بعد کشیده می شود . بعد از برداشت گرافت به صورت نواری شکل ، دستیاران جراح این نوار طولی را به صورت گرافت های کوچکتر جدا می کنند . گرافت ها باید خنک و مرطوب نگه داشته شوند و باید سعی شود که کمترین ضربه و آسیب در تقسیم بندی و جداسازی به گرافت ها وارد شود . گرافت ها در پایان جداسازی شمارش و بلافاصله به ناحیه گیرنده پیوند منتقل می شوند .

در طراحی خط رویش مو در خط اول فقط از میکروگرافت ها (دارای یک تا دو تار مو ) به طور کاملاً نامنظم استفاده می شود در صورتی که در سایر قسمت های سر از مینی گرافت ها (دارای دو الی سه تار مو ) بیشتر استفاده می شود .
موهای کاشته شده دو الی چهار هفته بعد از عمل می ریزند و سه تا چهار ماه بعد مجدداً شروع به رشد می کنند .
در روش غیر جراحی یا FIT با استفاده از پانچ های 1mm فولیکولهای مو از پشت سر یا نواحی دیگر بدن جدا می شود و در نواحی فاقد مو کاشته می شوند در این روش از بخیه استفاده نمی شود ولی در مقایسه با FUT جراحی ، مدت زمان عمل کاشت مو طولانی تر می باشد .

افرادی که داوطلب خوبی برای FIT یا غیر جراحی هستند شامل :

1- افرادی که از جراحی برداشتن نوار پشت سر ترس دارند .
2- کسانی که ناحیه دهنده پشت سرشان تراکم کمی دارند .
3- افرادی که طاسی شان محدود به نواحی کوچک در ابرو ، مژه ، ریش یا سبیل می شود .
افرادی که ناراحتی پوستی در ناحیه پشت سر دارند و نمی توان از آنها نوار پشت سر گرفت  .

Multimedia

مصاحبه دکتر امیری در شبکه جام جم صدا و سیما در تاریخ پنجم شهریور 1388
Cras tempus risus nec tortor interdum hendrerit. Nulla nec libero quis mi bibendum iaculis! Ut hendrerit enim non est...
Designed from Mehdi Jalali